Infó block
EN | HU

Mit jelent informatikusnak lenni?

Elég sokszor hangsúlyoztuk már, hogy az átlagembernek az a képzete, hogy az informatikus rendszergazdaként a csetlő-botló felhasználók hibáit javítja vagy programozóként reggeltől estig a gép előtt ül és a végtelenségig nullákat és egyeseket ír.


De, az informatika mára már jelentősen sokszínűbb, mint amit a régi, jellemzően a kilencvenes évekbeli, sztereotípiák sugallnak. Az informatikus komplex problémákat old meg, rengeteg emberrel kommunikál. Ha belegondolunk felhasználói szemmel, hogy mennyi élményt nyújt például egy VR szemüveg, akkor azt is érdemes megvizsgálni, hogy fejlesztői oldalról mennyi kihívást jelent egy ilyen technológia fejlesztése. A komoly szaktudás és kemény munka mellett informatikai szakterület az egyik legjátékosabb, legsokszínűbb tudományág. A 3D és a robotika. egyfelől kiváló játék, másfelől nagyszerű ipari szabadalom, számos tudomány ma már elengedhetetlen alakítója. Korántsem olyan unalmas az informatika, mint azt gondolják sokan. Sőt, az egyik legizgalmasabb iparág.


A programozástól sokan tartanak első hallásra, de a gyakorlatban messze nem pusztán matematikai problémamegoldás,ról szól. A fejlesztői környezetek többségében az érték a megfelelő kombinációk megtalálása, a rendelkezésre álló erőforrások okos használata. Ráadásul, ha valakit az orvosi terület vagy a kereskedelem, esetleg az állattenyésztés, netán a közlekedés érdekel, ugyanúgy megtalálhatja a számításait informatikusként, hiszen ezek az iparágak is jelentős digitalizáción mentek keresztül az évek során. Gondoljunk bele hogy ma a bankszektorban dolgozók harmada informatikus. Manapság a brókert sem a megérzései teszik jóvá, hanem az, hogy ügyesen tudja programozni, irányítani a kereskedőrobotokat.


Még él az emberekben a programozókkal kapcsolatos „kockafej” sztereotípia. De egyre több IT cég enged bepillantást és kiderül a valóság, hogy az informatikusok milyen menő megjelenésűek és mennyire izgalmas projekteken dolgoznak. Napjainkban nem elég szép számsorokat írni, fontos, hogy a programozó a felhasználó fejével gondolkodjon. Olyan dolgot kell építenie, ami nem neki logikus, hanem a potenciális felhasználónak. Több és komplexebb tudásra, ha úgy tetszik, holisztikus gondolkodásra van szükség. Csapatban kell dolgozni, már régen nem csak programozói tudásra van szükség.


Eljutottunk oda, hogy napjainkban a digitális gazdaság része a kommunikáció, amely kizárólag digitális eszközöket használ, a szórakoztatóelektronika is digitalizálódott, a média kizárólag digitálisan rögzített anyagokkal dolgozik. A banki tranzakciók 98 százaléka digitális formában zajlik, az autó értékének negyven százaléka digitális elektronika. Hosszasan sorolhatnánk, hogy életünk más területein milyen meghatározó szerepet játszik az IT. Amelyet jelentős részben informatikusok hoznak létre. - Programozd a jövőd!






HÍRKATEGÓRIA


Kövess Facebookon!